Konieczne porozumienie
Podstawą działania wolontariusza jest porozumienie, które zawiera z korzystającym. Jeśli dotyczy ono okresu dłuższego niż 30 dni, to musi być zawarte na piśmie. Jeżeli natomiast porozumienie jest zawarte na krócej niż 30 dni, to korzystający nie musi potwierdzać na piśmie jego treści, chyba że zażąda tego wolontariusz (chodzi o 30 dni kalendarzowych liczonych od pierwszego dnia, w którym wolontariusz wykonał dla organizacji świadczenie). Nawet jeśli pisemne potwierdzenie nie jest obowiązkowe, to warto je spisać do celów dowodowych.
Ma to też znaczenie ze względu na ubezpieczenie wypadkowe - w razie zawierania porozumienia trwającego krócej, trzeba wykupić wolontariuszowi polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków (piszemy o tym w dalszej części "Vademecum DF").
PRZYKŁADStowarzyszenie pomagające osobom niepełnosprawnym przyjęło Monikę R. jako wolontariuszkę. Od dwóch miesięcy dwa razy w tygodniu pomaga ona dojechać na rehabilitację Marii U. Rehabilitacja ma trwać 3 miesiące. W tej sytuacji stowarzyszenie powinno zawrzeć z Moniką R. porozumienie najpóźniej od pierwszego dnia, w którym pomagała Marii U. Nie ma znaczenia, że faktycznie będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta