Każdy może służyć wsparciem
Wolontariuszem jest osoba, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (art. 2 ust. 3 ustawy).
Niepełnoletni - za zgodą rodzicówWolontariusze zawierający porozumienie z korzystającymi muszą mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Zgodnie z art. 11 kodeksu cywilnego nabywa się ją z chwilą uzyskania pełnoletności.
Wynika z tego, że wolontariuszami mogą być przede wszystkim osoby, które ukończyły 18 lat.
Osoba niepełnoletnia, która chce zostać wolontariuszem, musi uzyskać zgodę swojego przedstawiciela ustawowego (najczęściej rodziców). Z tego powodu instytucje, które chcą przyjąć niepełnoletniego wolontariusza, powinny poprosić kandydatów o przedstawienie pisemnej zgody rodziców lub opiekunów.
Szczególne kwalifikacje - tylko w uzasadnionych sytuacjachZasadniczo wolontariuszom nie stawia się szczególnych warunków co do kwalifikacji. Z jednym jednak wyjątkiem wynikającym z art. 43 ustawy.
Od wolontariusza wymaga się kwalifikacji i spełnienia wymagań odpowiednich do rodzaju i zakresu wykonywanych świadczeń,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta