Przelewamy wierzytelność
Cesja jest podstawowym elementem umów faktoringu i forfaitingu. Jej odmianą jest przelew powierniczy; umożliwia on działanie firmom windykacyjnym.
PRZYKŁADZygmunt K., przedsiębiorca z Warszawy, jest wierzycielem pewnej firmy X, która już od dłuższego czasu zalega mu z zapłatą. Pan Zygmunt wie, że odzyskanie powyższej należności od firmy X może okazać się z pewnych przyczyn niemożliwe. Na szczęście dłużnik wystąpił z propozycją przelewu na Zygmunta K. wierzytelności tytułem zaległej zapłaty, czyli z propozycją cesji.
W jakiej formie ta umowa powinna być zawarta, kto to jest cedent, a kto cesjonariusz, czy dłużnik wierzytelności powinien wyrazić zgodę na zmianę wierzyciela, co powinno być w umowie? O tym właśnie piszemy dzisiaj.
Kto ją zawieraW umowie cesji trzeba oznaczyć strony, między którymi jest ona zawierana. Trzeba wiedzieć, że jej stronami są:
- > cedent - dotychczasowy wierzyciel, i
- > cesjonariusz - osoba nabywająca wierzytelność.
Nie jest natomiast stroną umowy dłużnik wierzytelności.
Zasadą jest, że zgoda dłużnika nie jest wymagana, aby przenieść wierzytelność na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta