Chemia wierności
Skąd bierze się zjawisko wierności i w jaki sposób można je zbadać? Zespół naukowców z Uniwersytetu Stanowego Florydy wykorzystał do tego niewielkie gryzonie - norniki preriowe z gatunku Microtus ochrogaster, znane z tego, że samiec z samiczką łączą się w pary, tworząc monogamiczne związki. To zachowanie dość niezwykłe wśród zwierząt, przywiązanie i wierność jednej partnerce przejawia tylko ok. 5 proc. ssaków. Wśród nich są przedstawiciele Microtus ochrogaster - zwierzęta modelowe dla badań nad wiernością.
Miłość jak narkotykWedług zespołu kierowanego przez Brandona Aragonę za to niezwykłe u zwierząt przywiązanie do partnera odpowiada region mózgu aktywowany przez substancję chemiczną, neuroprzekaźnik - dopaminę. Regulując działanie dopaminy jako bodźca, naukowcy mogli wpływać na zachowanie norników, powodując, że stawały się niewierne.
W warunkach naturalnych, po połączeniu się w pary,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta