Próbna matura z języka polskiego - odpowiedzi
Model zawiera przewidywane odpowiedzi. Odpowiedzi ucznia mogą przybierać różną formę językową, ale ich sens musi być synonimiczny wobec modelu . Oceniając pracę ucznia, należy stosować punktację z modelu.
Uwaga: za pełną odpowiedź przyznaje się maksymalną liczbę punktów, za niepełną - wskazaną w rubryce "punkty cząstkowe". Nie należy przyznawać połówek punktów. Za brak odpowiedzi lub odpowiedź błędną nie przyznaje się punktów.
Część II - pisanie w związku z tekstem literackim zamieszczonym w arkuszu Temat 1.Carska Rosja i jej stolica. Na podstawie załączonych fragmentów Pana Tadeusza i Dziadów cz. III napisz, czym charakteryzowało się życie ludzi w Rosji początku XIX wieku. I. ROZWINIĘCIE TEMATU (można uzyskać maksymalnie 25 punktów) Punktacja:
Obraz Rosji we fragmencie Pana Tadeusza
1. Obraz Petersburga z punktu widzenia Telimeny (dystans autora). 0-1 2. Petersburg - metafora wielkiego świata. 0-1 3. Strach jako metoda sprawowania władzy; 0-1 argumenty (co najmniej 1 argument), 0-1 np.: a. reakcja Kozodusina, b. przerażenie czynownika, c. czynownik musi się przyznać do winy, aby zmniejszyć karę.
4. Silne zhierarchizowanie, 0-1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta