Zamiast hipoteki czy przewłaszczenia
Z oferty funduszy poręczeniowych mogą korzystać właściciele mikro, małych i średnich firm. Jak podajemy w tabeli, Wielkopolanie mogą liczyć na zabezpieczenie 60 - 70 proc. kredytu lub pożyczki, ale nie więcej niż 30 - 662 tys. zł (w zależności od funduszu). Spłatę pozostałej części zadłużenia muszą zabezpieczyć na przykład dzięki hipotece, poręczycielom lub za pomocą przewłaszczenia.
Fundusz, udzielając poręczenia, gwarantuje, że w razie niewypłacalności przedsiębiorcy zwróci należność (kwotę, która została objęta poręczeniem) instytucji kredytowej. Oczywiście później będzie dochodził pieniędzy od właściciela firmy.
Koszty poręczenia to przede wszystkim prowizja (0,5 - 3 proc. wartości poręczenia) oraz opłaty za złożenie wniosku. Warto pamiętać, że w funduszach, które uzyskały dofinansowanie ze środków unijnych, nie uzyska się poręczenia na kredyty, których oprocentowane jest niższe od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta