Pożyczka umorzona po śmierci pracownika
- Pracownikowi udzieliliśmy pożyczki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na cele mieszkaniowe. Potem pracownik poszedł na emeryturę, a teraz zmarł. Chcielibyśmy umorzyć spłatę tej pożyczki, ale nie wiemy, czy od takiego umorzenia nie będzie trzeba zapłacić podatku dochodowego. Jeśli tak, to od kogo go ściągnąć: od spadkobierców, z funduszu socjalnego? - pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Jak wiadomo, samo otrzymanie pożyczki nie powoduje powstania przychodu u pracownika. Przychód pojawia się u niego dopiero wtedy, gdy pożyczka została umorzona.
Jeżeli umorzona zostanie po śmierci pożyczkobiorcy, to rodzą się dwa podstawowe pytania: u kogo powstaje przychód i z jakiego źródła?
U kogoNiespłacona pożyczka zaciągnięta przez spadkodawcę wchodzi do długu spadkowego, zgodnie z art. 922 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta