Jak pracodawca może karać za mobbing
Co więc może zrobić szef, aby uniknąć nagannych zachowań? Jakie kroki ma podjąć, gdy - w wyniku działań zatrudnionego - sąd pracy nakaże mu wypłatę zadośćuczynienia lub/i odszkodowania nękanemu pracownikowi.
Jak zauważyć prześladowanie?Z określeniem, czy działania pracownika mają symptomy nękania, jest pewien problem. Jedna z cech mobbingu, będąca także składnikiem ustawowej definicji tego zjawiska, wskazuje bowiem, że ma ono długotrwały charakter. Pracodawca może nie być pewny, czy doszło do mobbingu, czy są to tylko pojedyncze akty agresji pracownika wobec innych. W rozstrzygnięciu tych wątpliwości może pomóc orzeczenie Sądu Najwyższego z 29 czerwca 2005 r. (I PK 290/04). SN uznał, że uporczywe działanie, mobbing, nie musi trwać długo, mogą to być nawet zachowania podczas jednej dniówki roboczej. - Wystarczy, że będą na tyle intensywne i naganne, że przysłowiowa czara goryczy się przeleje - napisał sąd w uzasadnieniu.
Analizując zatem zauważone, powtarzające się kilkakrotnie działania pracownika wobec kolegi lub kolegów, szef może je zakwalifikować do mobbingowych, jeżeli uzna, że wywołują skutki określone w definicji tego zjawiska (m.in....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta