Marks & Spencer: nie tylko podatki
Duże jest znaczenie wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) z 13 grudnia 2005 r. w sprawie Marks & Spencer dla transgranicznej działalności gospodarczej (przepisy brytyjskie zabraniające spółkom odliczania strat poniesionych przez ich spółki córki działające w innym kraju są co do zasady zgodne z prawem wspólnotowym), jednak na rozstrzygnięcie to należy spojrzeć szerzej. Jest to bowiem kolejny i wyraźny dowód ewolucji w podejściu ETS do interpretacji prawa wspólnotowego oraz jego dążenia do godzenia przeciwstawnych interesów w procesie integracji europejskiej.
Za tym rozstrzygnięciem kryje się niezwykle istotne przesłanie o nowej roli ETS. Polega ona na stałym poszukiwaniu równowagi, a nie tylko na orzekaniu zgodnie z zasadą "w razie wątpliwości na rzecz integracji".
Motor integracjiZasługi ETS w promowaniu integracji europejskiej są dobrze znane. Trybunał zyskał miano jednej z najpotężniejszych politycznych instytucji Unii i najbardziej wpływowego z istniejących sądów międzynarodowych. Dla wielu tempo integracji określają właśnie sędziowie ETS, autorytatywnie decydujący o sposobie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta