Ile będziemy pracować w 2006 r.?
Jeśli w firmie obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy, to pracodawca określa w nim m.in., ile godzin trzeba pracować w miesiącu i ile przypada w nim dni wolnych od pracy, czyli niedziel i świąt, a także innych dni wolnych od pracy, np. sobót. Zarówno dla pracodawców, jak i dla zatrudnionych czas pracy ma kluczowe znaczenie.
Chodzi bowiem o takie jego ustalenie, aby zapobiec nadmiernej eksploatacji pracownika. Ponadto najczęściej od czasu pracy zależy wynagrodzenie zatrudnionego. Zgodnie z art. 128 k.p. przez czas pracy należy rozumieć czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (patrz tekst na DF5).
Pracodawcy muszą także pamiętać o normach czasu pracy, które ustanawiają górną granicę czasu pracy w firmie. Co to oznacza? Pracownik nie może pracować dłużej, niż określa to kodeks pracy.
Zgodnie z art. 129 k.p. czas pracy zatrudnionego nie może przekraczać: > 8 godzin na dobę, > 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, > łącznie wraz z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta