Ruchomy czas pracy jest dopuszczalny
W DOBREJ FIRMIE z 15 listopada informowaliśmy o zmianie opinii Państwowej Inspekcji Pracy dotyczącej tzw. ruchomego czasu pracy. Inspektorzy nie będą zarzucać naruszenia przepisów pracodawcom, którzy zezwalają na rozpoczynanie pracy w różnych godzinach. Dziś prezentujemy szczegóły tego stanowiska. Warto dodać, że podobną opinię prezentowało już wcześniej resort pracy.
Winna doba pracowniczaRuchomy czas to korzystne rozwiązanie, zwłaszcza dla dużych pracodawców.
Pracownik decyduje, o której chce rozpoczynać pracę (np. między 7 a 9) i wychodzi z niej po przepracowaniu 8 godzin (czyli np. między 15 a 17). W tym celu pracodawca wprowadzał odpowiednie postanowienia do układów zbiorowych pracy, regulaminów pracy, obwieszczeń lub umów o pracę.
Tak było do 1 stycznia 2004 r. Wtedy weszły w życie nowe przepisy o czasie pracy, w tym definicja doby pracowniczej z art. 128 § 3 kodeksu pracy: do celów rozliczania czasu pracy pracownika przez dobę należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem.
Niechciane...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta