W dyspozycji pracodawcy
Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 k.p.).
Warto zwrócić uwagę, że ta definicja ustawowa jest dość szeroka, gdyż nie utożsamia czasu pracy jedynie z okresami efektywnego świadczenia pracy. "Pozostawanie w dyspozycji pracodawcy" oznacza bowiem, że:
> do czasu pracy wliczane będą również okresy, w których pracownik nie wykonuje pracy z powodu pewnych okoliczności przewidzianych przepisami prawa pracy,
> czas pracy rozpoczyna się dopiero z chwilą, gdy pracownik znajduje się na swoim stanowisku pracy, w gotowości do jej wykonywania.
PRZYKŁAD 1Zatrudniony w stoczni tokarz rozpoczyna pracę o 6. Pracodawca ukarał go karą porządkową za spóźnianie się. Pracownik wniósł sprzeciw od nałożonej kary, gdyż twierdził, że bramę stoczni zawsze przekraczał przed 6. Wewnątrzzakładowe źródła prawa pracy w stoczni (tj. układ zbiorowy pracy, regulamin pracy itp.) nie przewidywały wliczania do czasu pracy czasu niezbędnego na dojście do stanowiska pracy lub przebranie się. Zatem należy uznać, że nałożona przez pracodawcę kara była zasadna. Dla tego pracownika czas pracy liczy się dopiero od momentu, gdy jest on gotowy do świadczenia pracy, czyli gdy jest już przebrany w kombinezon...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta