Zgoda zatrudnionego nie gwarantuje, że umowa jest ważna
- Pracuję w firmie szkoleniowej. W ramach obowiązków piszę programy szkoleniowe, a następnie prowadzę szkolenia. Poza zawodowymi obowiązkami publikuję również merytoryczne poradniki. W umowie o pracę jest jednak zapis, który budzi moje obawy: "Prawa majątkowe do wszystkich utworów wykonanych przez pracownika bez względu na to, dla kogo zostaną stworzone, przechodzą na pracodawcę". Czy to oznacza, że każdym stworzonym przeze mnie utworem będzie dysponował pracodawca? Chodzi mi głównie o wspomniane publikacje. Zastanawiam się też, czy ten fragment umowy nie zakazuje pośrednio działalności konkurencyjnej, jaką może być pisanie poradników- pyta czytelnik DF.
Pytanie dotyczy dwóch odrębnych kwestii: praw autorskich i zakazu konkurencji. Tę pierwszą reguluje ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawach autorskich i pokrewnych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 80, poz. 904 ze zm., dalej: uopap), a drugą - kodeks pracy.
Co wynika z ustawyStworzone przez czytelnika programy szkoleniowe oraz merytoryczne poradniki to w rozumieniu prawa autorskiego przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Jest to zatem utwór, a czytelnik jest jego twórcą i z tego tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta