Nie chować się za tarczą
Debacie, która toczy się w naszym kraju wokół planów uczestnictwa Polski w programie obrony antyrakietowej, towarzyszy coraz bardziej emocjonalne podejście do stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, odczuwalne szczególnie w kontekście podejrzeń w sprawie więzień CIA na polskim terytorium. Byłoby niedobrze, gdyby ta spektakularna kwestia miała negatywnie wpłynąć na współpracę polsko-amerykańską w sferze bezpieczeństwa. Natomiast nasz kraj powinien zagwarantować sobie poszanowanie swych suwerennych praw przy każdym kolejnym przedsięwzięciu z udziałem USA bądź innych państw.
Jednocześnie obronę przeciwrakietową należy traktować jako najważniejszy strategiczny temat w nadchodzących dziesięcioleciach, problem, od którego nie uciekniemy. Atak terrorystyczny z użyciem broni masowego rażenia przenoszonej przez rakietę to najgorszy scenariusz. Amerykanie przyjmują, że jest możliwy. Myślą o własnym interesie bezpieczeństwa, ale też interesie gospodarczym i politycznym. Rozkręcając spiralę rozwoju technologicznego na potrzeby zbrojeń, ugruntowują swą supremację....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta