Globalny brak równowagi
Nic nie jest takie jak przedtem. Standardowe teorie ekonomii nie pozwalają wyjaśnić wielu zjawisk w globalnej gospodarce, zmieniają się role, kraje peryferyjne stają się liderami postępu, a rynki finansowe zachowują się zagadkowo. Niewykluczone, że przynajmniej niektóre z globalnych zagadek rozwiążą się już w 2006 roku, a inne będą inspiracją dla prac naukowych przez kolejne lata.
Gdzieś do połowy lat 90. XX wieku mechanizmy funkcjonowania światowej gospodarki były proste i zrozumiałe. Kraje rozwinięte miały nadmiar oszczędności w porównaniu z potrzebami inwestycyjnymi, lokowały kapitał więc w krajach rozwijających się, gdyż tam stopa zwrotu tych nakładów była większa. Jeśli kraje rozwijające się prowadziły nieodpowiedzialną politykę gospodarczą, od czasu do czasu pojawiał się oczyszczający kryzys, a kapitał odpływał, by powrócić po kilku latach.
XXI wiek to niewątpliwie era globalizacji produkcji, usług, wiedzy, rynków finansowych i wielu innych obszarów. Korzysta z tego przede wszystkim globalny konsument, gdyż nasilająca się konkurencja wymusza poprawę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta