Kosmiczna węgierska samotność
Sándor Márai (1900 - 1989), jeden z najwybitniejszych dwudziestowiecznych pisarzy węgierskich, emigrant, przez lata pomijany milczeniem we własnej ojczyźnie i krajach obozu socjalistycznego, staje się coraz lepiej znany polskim czytelnikom. Ukazuje się u nas już szósta jego książka. Tym razem powieść eseistyczno-wspomnieniowa, którą autor zaplanował jako trzecią część znakomitych "Wyznań patrycjusza" z 1934 roku, ale ostatecznie wyszła pod tytułem "Ziemia! Ziemia!...".
Warstwy czasuW nocie od wydawcy czytamy, że faktograficzny i refleksyjny materiał książki obejmuje czas od grudnia 1944 do momentu ostatecznego wyjazdu pisarza z Węgier, a więc do roku 1948. Jest to prawda, ale niezupełna. Márai nieustannie przekracza te ramy czasowe. Niekiedy cofa się w przeszłość, częściej zdarza mu się dodawać komentarze z perspektywy następnych lat. Wprawdzie pisał swoją książkę - błyskawicznie, w porywie natchnienia -w ciągu kilku miesięcy 1949 r. we włoskim Salerno, ale wydał ją w jednym z węgierskich wydawnictw emigracyjnych w Toronto dopiero w roku 1972. Miał dość czasu i nowych doświadczeń, aby nieco dorzucić do swoich wcześniejszych przemyśleń. Gdyby ściśle trzymał się dat 1944 - 1948, nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta