Niezły kraj
Prof. Piotr Sztompka: Zaskoczyły, i chyba nie tylko mnie. Pierwsze zaskoczenie to rozbieżność z przedwyborczymi sondażami. Ośrodki badania opinii społecznej znalazły się po wyborach w ogniu ostrej krytyki - moim zdaniem niesłusznie. Sondaże były prowadzone z zastosowaniem najbardziej wyrafinowanych metod, światowych kryteriów i standardów.
Jeśli nie badacze zawinili...... nie mówimy o winie. Sama rozbieżność między sondażami a wynikami wyborów pokazuje cechy naszego społeczeństwa, które wymagają głębszej analizy.
Przede wszystkim, brak stabilności: poglądów, preferencji politycznych, lojalności wobec ugrupowań. Co kilka lat ogromne grupy wyborców zmieniają swoje preferencje, głosując to na ugrupowania deklarujące się jako prawicowe, to na SLD czy partie centrum. Ale decyzje wyborcy łatwo zmieniają też w trakcie kampanii, i to dość radykalnie.
Społeczeństwu trudno się dziwić, skoro na samej scenie politycznej odbywają się prawdziwe...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta