Trybunał ginie pod lawiną skarg
Pod koniec grudnia 2005 r.Kancelaria Europejskiego Trybunału Praw Człowieka opublikowała raport zespołu lorda Woolfa z propozycjami zmian w systemie rozpatrywania skarg indywidualnych. Nie od dziś wiadomo, że przeciążenie Trybunału może doprowadzić do załamania całego mechanizmu. Przy utrzymaniu obecnych tendencji liczbę skarg oczekujących na rozstrzygnięcie w 2010 r. szacuje się na 250 tys. W dodatku tylko ok. 15 proc. kończy merytoryczny wyrok. Pozostałe są uznawane za niedopuszczalne - niekiedy po wielu miesiącach lub latach - albo skreślane z listy, gdy skarżący stracił zainteresowanie popieraniem swojej skargi.
Nie budzi wątpliwości, że uratowanie systemu strasburskiego wymaga zarówno bieżących usprawnień, jak i rozwiązań długofalowych. Te drugie są przedmiotem prac zespołu autorytetów powołanego decyzją III szczytu Rady Europy w maju 2005 r., natomiast raport lorda Woolfa (jednego z członków zespołu) dotyczy reform organizacyjnych, które mogą być wdrożone szybciej i nie wymagają zmiany europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta