Zdrowie spod ziemi
Ale by kuracja przyniosła poprawę zdrowia, wodę trzeba odpowiednio dobrać do schorzenia, na które cierpimy.
Skuteczność leczenia wodą zależy przede wszystkim od jej składu chemicznego. Bywa on podobny, ale nigdy jednakowy. W źródłach wykorzystywanych w uzdrowiskach odkryto w sumie ponad 50 pierwiastków. To więcej niż połowa tablicy Mendelejewa, jeśli liczyć tylko pierwiastki występujące w naturze.
- Podziemna woda lecznicza to niezwykły koktajl, który nie zawsze umiemy zbadać. A już na pewno nie potrafimy go odtworzyć w postaci sztucznego roztworu. Niemal nieuchwytne różnice składu chemicznego mogą w istotny sposób wpływać na wyniki leczenia różnych chorób - wyjaśnia prof. Irena Ponikowska, krajowy konsultant ds. balneologii i medycyny fizykalnej.
Balneolodzy wyróżniają pięć podstawowych rodzajów podziemnych wód leczniczych: szczawy, solanki, wody siarczkowe, radoczynne i termalne. - Właściwości wody decydują w znacznym stopniu o profilu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta