Coetzee stawia przed sobą lustro
Trudno ją uznać za powieść akademicką, mimo że postaci, problemy i sceneria skłaniają do otwarcia właśnie tej szuflady gatunkowej. Noblista zastosował mało w gruncie rzeczy wyszukaną formułę konstrukcyjną: uznana australijska pisarka, obecnie sześćdziesięcioletnia, podróżuje po całym świecie i wygłasza odczyty na sympozjach naukowych. Co w rezultacie powstało? Powieść eseistyczna.
Holokaust zwierzątProblemy, którymi zajmuje się Elizabeth Costello, społeczności akademickiej wydają się dziwactwamistarszej pani, nieodzwierciedlającymi realnych globalnych zagrożeń. A według niej to właśnie łamanie praw zwierząt czy eksploatacja zła w sztuce należą do zjawisk tworzących ponury obraz współczesności. Pisarka przeprowadza krytykę skrajnego racjonalizmu jako jedynej uznawanej przez zachodni świat metody poznawczej. Pokazuje wiele tragicznych konsekwencji tego kartezjańskiego dziedzictwa, a wśród nich człowieka upowszechniającego na szeroką skalę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta