Będzie potrzebna kotwica
W dyskusjach o przyszłym wejściu Polski do strefy euro najwięcej uwagi poświęca się możliwościom obniżenia deficytu budżetowego do wymaganego poziomu. Wyzwaniem dla polityki gospodarczej będzie jednak także spełnienie kryterium kursowego. A zwłaszcza ustalenie tzw. kursu centralnego w momencie włączania złotego do europejskiego mechanizmu kursowego.
Podstawą jego wyznaczania powinien być tzw. kurs równowagi długookresowej, czyli taki, przy którym gospodarka osiąga równowagę wewnętrzną i zewnętrzną. Badania prowadzone w NBP nie dają jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy polska waluta jest przewartościowana czy niedowartościowana. Wskazują one jednak, że wielkość przeszacowania lub niedoszacowania nie odbiega daleko od poziomu równowagi i że te odchylenia są szybko korygowane. Jeśli do momentu wejścia do systemu ERM II nie pojawią się tu jakieś nadzwyczajne zawirowania, poziom kursu centralnego (przy którym waluta kraju włączana jest do systemu ERM II) nie powinien bardzo się różnić od kursu rynkowego. Dlatego jednym z najważniejszych elementów branych pod uwagę przy jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta