Zaraza na wasze obydwa domy
Salman Rushdie - jedno z najgłośniejszych nazwisk literatury anglojęzycznej. Zanim świat zdążył zachwycić się jego powieściami, poznał go jako pisarza wyklętego i skazanego na śmierć. W lutym 1989 roku ajatollah Chomeini, ówczesny irański przywódca duchowy, za obrazę Mahometa i wiary muzułmańskiej w powieści "Szatańskie wersety" obłożył pisarza fatwą. To oznacza, że muzułmanin, który odważy się zabić pisarza, zasłuży na życie wieczne. I na minimum dwa i pół miliona dolarów nagrody.
Z jego powodu rząd brytyjski zerwał stosunki dyplomatyczne z Iranem, domagając się cofnięcia klątwy religijnej. Z opiniami Rushdiego liczą się przedstawiciele literackiego i politycznego establishmentu. Bez niego nie obywa się żadna poważna dyskusja o granicach wolności słowa. Od lat jest pisarzem kultowym, gwiazdą literackiego panteonu. Zawdzięcza to zarówno błyskotliwemu talentowi, jak i swadzie wypowiedzi politycznych.
Trudno się w tej sytuacji dziwić, że każda powieść pisarza jest wyczekiwana i staje się sensacją literacką. "Śalimar klaun" ukazuje się po czterech latach od wydania "Furii" - pierwszej książki powstałej po przeprowadzce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta