Koniec ery klonowania?
W połowie grudnia, na konferencji prasowej podczas zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Hematologicznego w Atlancie, w obecności 25 tysięcy lekarzy ogłoszono jedno z najbardziej sensacyjnych medycznych odkryć ostatnich lat. Zespół naukowców z Uniwersytetu Louisville w Kentucky, kierowany przez prof. Mariusza Ratajczaka, Polaka, który szesnaście lat temu wyemigrował do Stanów, udowodnił, że istnieje inna niż klonowanie metoda pozyskiwania tzw. embrionalnych komórek macierzystych. Już dziś nazywane są one przyszłością medycyny i hitem XXI wieku. Lekarze i biolodzy z Louisville - w większości rodacy profesora - po czterech latach poszukiwań znaleźli takie komórki w szpiku kostnym myszy, a wszystkie badania pokazują, że prawdopodobnie będzie je można znaleźć również u innych ssaków.
Nad Wisłą sukces polskich medyków przeszedł bez większego echa, ale w Stanach stali się oni sprawcami prawdziwej sensacji. Jedna z gazet pisała, że "era klonowania skończyła się, zanim zdążyła się zacząć", nad konsekwencjami odkrycia Ratajczaka debatowały komisje amerykańskiego Kongresu i medyczne sławy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta