Różne drogi rozliczania przeszłości
Zazwyczaj przyjmuje się dwa rozwiązania: tzw. grubej kreski, co w większym bądź mniejszym stopniu sprowadza się do powszechnej abolicji, albo sprawiedliwości retrybutywnej, tj. oceny przeszłości wedle prawa karnego.
Jest też trzecia droga - powoływanie tzw. komisji prawdy. Zdaniem jej zwolenników historia zbrodni państw totalitarnych wymaga powierzenia takim komisjom zadań znacznie ambitniejszych niż tylko wskazanie faktów gwałcenia praw człowieka i karanie winnych zbrodni.
Czy istnieje szansa, by przyszła Komisja Prawdy i Sprawiedliwości (KPiS) uniknęła oczywistego niebezpieczeństwa, to znaczy przekształcenia się w swego rodzaju sąd kapturowy, który nie ocenia mechanizmów i procesów przeszłego zła, ale ludzi i ich czyny, i stała się rzeczywistym podmiotem współkształtującym moralny ład funkcjonowania państwa.
Konstytucyjny patriotyzmZnakomitym przykładem wykorzystania takiej szansy była działalność Komisji Prawdy i Pojednania w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta