Władza i charakter
Co takiego jest w sposobie sprawowania władzy przez nasze elity, że chcemy być od polityki jak najdalej, polityków nie szanujemy i ciągle traktujemy jako inną (obcą nam) kategorię ludzi? Czy realna władza zmienia ludzi na gorsze? Czy każdy szybko zapomina, dlaczego ją ma, kto i po co go wybrał? Badania psychologiczne pokazują różne skutki sprawowania władzy, a także jej utraty. Z badań wynika też, że istnieją czynniki psychologiczne, które minimalizują negatywne efekty władzy. Nasz problem polega na tym, że polska elita polityczna w niskim stopniu owymi czynnikami dysponuje.
Zarówno potoczne obserwacje, jak i badania naukowe wykazują, iż ludzie sprawujący władzę zmieniają się. "W opozycji był całkiem innym człowiekiem", "Na początku bardziej się starał, był w porządku; po dwóch latach posłowania nie liczy się z ludźmi", "Jak nie miał władzy, był grzeczny i miły, teraz tylko żąda i wymaga; opinie innych go nie interesują" - komentarze takie mogą dotyczyć radnych, którzy (jako że pełnią swój urząd bliżej wyborców) są często...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta