Jak zawrzeć umowę komisu
Niejednokrotnie można spotkać na rynku sprzedawców detalicznych lub hurtowych, którzy zamiast kupować towary od hurtowni (producentów), otrzymują je w komis. Taki charakter ma coraz częściej współpraca w branży farmaceutycznej (apteki z hurtownią), budowlanej (hurtowni/sklepu detalicznego z producentem/hurtownią) i wielu innych. Dzieje się tak, ponieważ komis spełnia swego rodzaju funkcję kredytową. Zapłata następuje dopiero z momentem odsprzedaży rzeczy.
PRZYKŁADPan Jan prowadzi sklep z artykułami elektroinstalacyjnymi. Dostawcą towarów do jego sklepu jest hurtownia B. Pan Jan niekoniecznie musi kupować towary od B. Zamiast tego może zawrzeć z hurtownią B umowę komisu. Pan Jan zapłaci B za powierzone towary z chwilą ich sprzedaży w swoim sklepie, pozostawiając sobie tytułem wynagrodzenia odpowiednią prowizję od dokonanej sprzedaży.
Na czym polega komisUmowa komisu polega na tym, że przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się sprzedać (komis sprzedaży) lub kupić (komis zakupu) rzeczy na rachunek dającego zlecenie (komitenta), ale w imieniu własnym. Przedmiotem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta