Dzisiaj rolę błazna odgrywa karykatura i satyra
W dyskusji dotyczącej publikacji karykatur Mahometa - a w istocie odnoszących się do granic wolności słowa - brakuje pogłębionych, merytorycznych komentarzy na temat istoty problemu. Ważna jest bowiem podstawa ocen i sądów. Tymczasem w trwającej dyskusji wywodzi się wnioski nie z podstaw prawnych, lecz z przesłanek politycznych, ideologicznych i religijnych, choć zasady funkcjonowania wolności prasy reguluje przede wszystkim prawo.
Podstawy prawnePrawo prasy do prezentowania poglądów i krytyki jest jednym z zasadniczych praw i wolności należnych demokratycznemu społeczeństwu i praworządnemu państwu. Regulują to przepisy konstytucji (w tym art. 14 i art. 54), zapewniając wolności prasy charakter fundamentalny. Na określenie granic wolności wypowiedzi mogą mieć wpływ inne przepisy ustawy zasadniczej, m. in.: art. 30 o nienaruszalności godności człowieka, art. 47 o ochronie życia prywatnego, czci i dobrego imienia, art. 73 o wolności twórczości artystycznej. Warto jednak zaznaczyć, że podstawą konstytucji jest zrównoważenie praw i obowiązków, a nie preferowanie jednego z uprawnień. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta