Rachunek zysków i strat krok po kroku
Oto jakie czynności musimy wykonać, sporządzając tę część sprawozdania.
1. Wybór wariantu rachunku zysków i strat
Kierownik jednostki może wybrać wariant sporządzania rachunku zysków i strat spośród dwóch: porównawczego i kalkulacyjnego. Ustawa o rachunkowości pozostawia jednostce w zasadzie swobodę w tym zakresie. Konsekwencją wyboru jest prowadzenie odpowiedniej ewidencji. Dla wariantu porównawczego niezbędna jest ewidencja kosztów w układzie rodzajowym (zespół 4), natomiast dla wariantu kalkulacyjnego - w układzie funkcjonalnym (zespół 5). Przy sporządzaniu rachunku zysków i strat w wariancie porównawczym należy dodatkowo ustalić zmianę stanu produktów.
2. Ujęcie skutków wyceny bilansowej
Na rachunek zysków i strat odnoszone są skutki zastosowania wyceny na dzień bilansowy poszczególnych pozycji bilansowych (zgodnie z art. 28 ustawy o rachunkowości), m.in.: > odpisy aktualizujące wartość aktywów (zapasów, należności) oraz ich rozwiązanie, > utworzone rezerwy na zobowiązania oraz ich wykorzystanie, > odroczony podatek dochodowy, >utworzone na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta