Firma płaci za leczenie pracownika
Będą to wydatki na świadczenia obowiązkowe, czyli takie, do których zobowiązują przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw. Mówi o tym art. 23 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) oraz art. 16 ust. 1 pkt 65 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej updop).
Badania lekarskieJakie to będą świadczenia? Na pewno wstępne, okresowe i kontrolne badania, o których mowa w art. 229 kodeksu pracy. Wstępnym badaniom lekarskim podlega osoba przyjmowana do pracy. Zbadać trzeba również pracowników młodocianych przenoszonych na inne stanowiska pracy, a także pracowników przechodzących na stanowiska, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe. Ponadto przeprowadza się badania okresowe oraz kontrolne po ponad 30-dniowej chorobie.
Osoby pracujące w trudnych warunkach (np. narażone na działanie substancji i czynników rakotwórczych) powinny przejść badanie także po zaprzestaniu tej pracy, a nawet po rozwiązaniu umowy (jeżeli zgłoszą wniosek w tej sprawie). To wszystko na koszt pracodawcy (art. 229 § 6 kodeksu pracy).
Profilaktyczna opiekaPracodawcę obciążają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta