Człowiek z kina
Z Wajdowskich filmów można ułożyć historię Polski. Wśród wielu motywów pozwalających zrozumieć artystę najważniejszy jest ten, który wciąż stanowi dla niego wyzwanie, a może i wyrzut sumienia - dramat katyński. Oto syn polskiego oficera zamordowanego przez NKWD zaakceptował po wojnie komunistyczną rzeczywistość i jeszcze jako student, podobnie jak wielu jego rówieśników, domagał się w latach 40. marksistowskiego języka sztuki. Za takim wyborem z pewnością krył się wielki osobisty dramat, a ślady niełatwych wyborów da się zauważyć w wielu filmach. Można je oglądać jak zapis wewnętrznej dyskusji i nierozwiązanych w jednoznaczny sposób dylematów.
Inteligenckie dylematyW adaptacji "Lotnej" Wojciecha Żukrowskiego, historii ułańskiego konia, Wajda zawarł metaforę klęski polskiej armii i romantycznego mitu, który nie wytrzymał próby II wojny światowej. W debiutanckim "Pokoleniu",...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta