Tor przeszkód dla złomowanych samochodów
Fatalnie byłoby, gdyby w sporach przy wykonywaniu ustawy o recyklingu pojazdów pogląd urzędnika był ważniejszy od litery prawa.
Postępowanie z samochodami złomowanymi podlega rygorom ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz. U. nr 25, poz. 202 z późn. zm.; dalej: ustawa). Ale nowe przepisy dotyczą tylko dwóch kategorii pojazdów: > samochodów osobowych (kategoria M1) i > ciężarowych o maksymalnej masie do 3,5 tony (kategoria N1).
Inne, m.in. ciężarowe, autobusy, ciągniki, chociaż zawierają substancje szkodliwe, nadal mogą kończyć swój żywot w składnicach złomu lub być stopniowo wchłaniane przez cierpliwą przyrodę.
Wskazane ograniczenie wywoła jeszcze jeden, chyba niezamierzony przez ustawodawcę, skutek. O podziale na kategorie decydują przepisy w sprawie homologacji pojazdów, które wymieniają ponadto: > przyczepy (kategoria O), > pojazdy terenowe (kategoria G), > pojazdy specjalne....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta