Spłata zobowiązań też jest wydatkiem na prowadzenie działalności gospodarczej
Zawierając umowę pożyczki, trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. kwoty pożyczki. Obowiązek ten ciąży solidarnie na stronach umowy. Tak wynika z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU nr 86, poz. 959; dalej: ustawa o PCC). Jednak w niektórych sytuacjach, wymienionych w art. 9 pkt 10, umowy te są zwolnione z podatku. Między innymi w razie przeznaczenia pożyczki na działalność gospodarczą.
Przepis mówi, że zwolnieniu z PCC podlegają pożyczki przeznaczone na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy.
Tylko na prowadzenie działalnościInterpretacja sformułowania "wydatki na prowadzenie działalności gospodarczej" sprawia jednak niemały problem. A to dlatego, że nie ma jednoznacznej definicji tego pojęcia w ustawie o PCC. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta