Zadatek, czyli weź co nieco na poczet umowy
Twoja część należności zostanie zaliczona na poczet ceny, a umowa stanie się pewniejsza, bo kontrahent pochopnie się nie rozmyśli.
Udzielenie zadatku oznacza, że jeśli nie ma odmiennego zastrzeżenia w umowie albo zwyczaju, to gdy jedna ze stron nie wykona umowy, druga może bez wyznaczenia dodatkowego terminu odstąpić od umowy i zachować otrzymany zadatek. Jeśli sama go dała, wówczas wolno jej żądać sumy dwukrotnie wyższej.
W pieniądzu lub towarzeZadatkiem może być określona kwota pieniężna lub rzecz (towar). Często bywają to rzeczy, których świadczenie jest przedmiotem umowy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby była to rzecz, która nie ma nic wspólnego ze świadczeniem umownym, a jest jedynie symbolem porozumienia. Wówczas mamy do czynienia z zadatkiem określanym jako znak zawarcia umowy z przypieczętowaniem wzajemnego zobowiązania stron.
Zawsze możliwyPorozumienie w sprawie zadatku jest dopuszczalne w każdej umowie, w której mamy do czynienia ze świadczeniami obu stron, bez względu na to, jaki jest ich charakter (pieniężny lub nie).
Jest to dodatkowe zastrzeżenie w umowie, ale ma charakter realny. Oznacza to, że zadatek musi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta