Brak należytej staranności to za mało
Dłużnik w zasadzie odpowiada wobec wierzycieli całym swoim majątkiem, który posiada w chwili spełnienia świadczenia - tzw. odpowiedzialność osobista. W prawie materialnym nie ma jednak przepisów, które nakazywałyby mu to czynić w określonej wobec wierzycieli kolejności; tę kwestię regulują dopiero postępowania: egzekucyjne oraz upadłościowe.
Co wynika z przepisówObowiązek spełnienia określonego świadczenia majątkowego nie ogranicza dłużnika w dysponowaniu swoim majątkiem, tj. rozporządzaniem jego składnikami, czy zaciąganiem nowych zobowiązań, choćby prowadziło to do braku pokrycia w chwili wymagalności wierzytelności (stąd stwierdzenie, że wierzyciel ponosi ryzyko niewypłacalności dłużnika).
Nie ma też w kodeksie cywilnym normy, która ustanawiałaby zasadę proporcjonalnego spłacania wszystkich wierzycieli (gdy majątek dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie w całości każdego z nich) lub która zakazywałaby dłużnikowi uprzywilejowania jednego wierzyciela kosztem drugiego przy dobrowolnym wykonywaniu zobowiązań (w pewnym stopniu ideę tę realizują przepisy: kodeksu postępowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta