Podatek tam, gdzie się zarabia
Jeśli ktoś mający miejsce zamieszkania w Polsce pracuje np. w Niemczech, Anglii, USA, Francji czy Włoszech, płaci podatek zagranicznemu fiskusowi wedle reguł tam obowiązujących.
Podatnik uwzględni go w rozliczeniach z polskim fiskusem dopiero w zeznaniu rocznym według jednej z opisanych wyżej metod: wyłączenia z progresją albo proporcjonalnego odliczenia - w zależności od tego, którą z tych metod przyjmuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta przez Polskę z danym państwem. Przy metodzie wyłączenia z progresją, jeśli podatnik nie miał w Polsce w danym roku żadnego dochodu opodatkowanego wedle skali podatkowej, w ogóle zeznania nie składa.
Odrębnie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania normują opodatkowanie: > dochodów z zasiadania w radach nadzorczych oraz zarządach i innych organach spółek mających siedzibę poza krajem zamieszkania danej osoby - te mogą być opodatkowane w kraju, w którym spółka ma siedzibę, > dochodów artystów, np. scenicznych, filmowych, telewizyjnych, muzyków, w ramach wymiany kulturalnej i sportowców - mogą być opodatkowane także w kraju, w którym wykonują oni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta