Szansa, a nie zagrożenie
Analiza dostępnych danych, tendencji światowych i doświadczeń innych krajów wskazuje jednak, że obraz kreowany przez niektórych polityków ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Dlatego warto odnieść się do faktów.
W Polsce stopień koncentracji w sektorze bankowym jest mniejszy niż w innych nowych krajach UE, a także niż w wielu krajach "15". Udział pięciu największych banków w aktywach całego sektora wynosił pod koniec 2004 roku 50,2 proc. (dane GINB), a średnio w "15" - 53 proc. (dane Europejskiego Banku Centralnego). Większy stopień koncentracji notowano w kilku krajach starej Unii (patrz wykresy).
Porównanie z innymi nowymi krajami UE wydaje się właściwe ze względu na podobny stopień rozwoju. Starając się natomiast odnosić te porównania do krajów, w których stopień koncentracji sektora bankowego jest mniejszy - np. Niemiec (22 proc.) lub Wielkiej Brytanii (33 proc.) - natrafilibyśmy na barierę faktów popartych badaniami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta