Dochody za granicą, podatek w kraju
Jeśli zapłaciło się podatek od dochodów w tym kraju, w którym się je uzyskało (lub podlegały tam opodatkowaniu, ale z jakichś powodów były z podatku zwolnione), to w praktyce nie płaci się go już w kraju macierzystym.
Reguły unikania podwójnego opodatkowania normuje około 80 umów z państwami położonymi na różnych kontynentach. Przede wszystkim jednak określają one, w którym z umawiających się państw są opodatkowane dochody osób zamieszkałych w jednym z umawiających się państw, a uzyskiwane w drugim. Następną kwestią jest wskazanie metody unikania podwójnego opodatkowania, jaka obowiązuje osoby (i firmy) uzyskujące dochody w drugim państwie w rozliczeniach z ich rodzimym fiskusem.
Dlatego kwestię opodatkowania poszczególnych rodzajów dochodów osiąganych za granicą (wynagrodzenie za pracę, stypendium, emerytura, honorarium autorskie itd.) należy zawsze rozpatrywać na tle konkretnej umowy zawartej z krajem, w którym dany dochód został osiągnięty.
Choć unormowania poszczególnych umów mogą się znacznie różnić, pewne zasady się w nich powtarzają. Powstaje w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta