Ofiarą może być też zleceniobiorca
Do ochrony swoich interesów muszą one wówczas wykorzystać prawo cywilne. Prześladowanie człowieka spełnia bowiem przesłanki protekcji określone w wielu przepisach prawa cywilnego. Ochrona z niego wynikająca nie została wyłączona w stosunkach pracy, o czym przesądza art. 1 k.c.: "kodeks niniejszy reguluje stosunki cywilnoprawne między osobami fizycznymi i prawnymi". Normuje więc relacje między podmiotami równymi w sferze prawa.
Naruszenie dóbr osobistychMobbing to przede wszystkim naruszenie godności i innych dóbr osobistych. W związku z tym wolno tu zastosować art. 24 k.c. Przesłankami jego zastosowania jest naruszenie bądź zagrożenie naruszenia dobra osobistego danej osoby oraz bezprawność zachowań osoby naruszającej to dobro. Bezprawność traktujemy jako zachowanie sprzeczne z porządkiem prawnym albo zasadami współżycia społecznego. Jest ona oceniana obiektywnie, a więc nie zależy od winy czy świadomości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta