Ile można siedzieć za kółkiem
Regulacje unijne dotyczą: kierowców, którzy prowadzą duże pojazdy (powyżej 3,5 t dopuszczalnej masy całkowitej - dmc, lub samochody osobowe mające powyżej 9 miejsc łącznie z miejscem dla kierowcy - wyjątki określa rozporządzenie 3820/85/EWG i ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców: DzU z 2004 r. nr 92, poz 879 ze zm.). Nie ma w tym wypadku znaczenia, czy pojazd prowadzi kierowca zatrudniony na umowę o pracę, prowadzący pojazd na zlecenie czy sam przedsiębiorca. Krajowa ustawa odnosi się do: wszystkich kierowców zatrudnionych na umowę o pracę (w tym także pracowników, do których stosuje się przepisy unijne).
Natomiast to, ile ma pracować np. na zlecenie kierowca małego pojazdu (takiego, którego nie dotyczą przepisy rozporządzenia 3820/85/EWG) oraz jakie będzie miał warunki wykonywania tej pracy (np. przerwy), zależy praktycznie tylko od umowy z przedsiębiorcą. Nie regulują tego bowiem ani przepisy unijnego rozporządzenia, ani polska ustawa o czasie pracy kierowców. W takim wypadku trzeba więc zadbać o właściwe spisanie umowy między zleceniodawcą a świadczącym usługi kierowcą.
Prowadzenie, przerwy, odpoczynekCzas prowadzenia pojazdu to nie to samo co czas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta