Jak przewłaszczyć rzecz, żeby zagwarantować spłatę
Przewłaszczenie na zabezpieczenie służy zabezpieczeniu wierzytelności. Stosują je zwłaszcza banki.
Przewłaszczenie na zabezpieczenie polega na tym, że zabezpieczający dłużnik lub osoba trzecia przenosi na rzecz wierzyciela (np. bank, pożyczkodawcę) własność rzeczy do czasu spłaty zaciągniętego zobowiązania (kredytu, pożyczki) ze wskazaną przyczyną prawną, tj. dla zabezpieczenia spłaty. Jednocześnie dłużnik nadal posiada tę rzecz i może jej używać i z niej korzystać, a po spłacie zobowiązania "odzyskuje" jej własność.
Korzystają dwie stronyPodstawową zaletą tej formy zabezpieczenia jest to, że wierzyciel może łatwo zaspokoić swoją wierzytelność. Nie musi bowiem prowadzić czasochłonnego postępowania egzekucyjnego.
Z kolei dłużnik, mając w posiadaniu rzecz, na której dokonano przewłaszczenia, może dalej wykorzystywać ją w swojej działalności gospodarczej. Tym samym wpływa to na zwiększenie możliwości spłaty kredytu.
Wszystko to zbliża przewłaszczenie do zastawu rejestrowego. Przewłaszczenie nie wymaga jednak wpisu do rejestru. Jeśli wziąć pod uwagę stosunkowo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta