Komisja nie może mieć więcej praw niż sam parlament
Z reguły regulacje prawne nie określają zakresu przedmiotowego prac komisji śledczych. Jeśli już są jakieś postanowienia na ten temat, to niekompleksowe.
Na przykład polska ustawa z 21 stycznia 1999 r. o sejmowej komisji śledczej zastrzega jedynie w art. 8 ust. 2, że komisja nie może zajmować się oceną zgodności z prawem orzeczeń sądowych.
Kryterium interesu publicznegoSkoro regulacje prawne są tak skąpe, trzeba odwołać się do poglądów nauki i orzecznictwa sądowego. Powszechnie akceptowane jest w nich stanowisko, że w wypełnianiu swoich zadań komisja nie może mieć przyznanych więcej praw niż sam parlament.
Dyskusyjny jest natomiast problem objęcia badaniami komisji sfery działalności podmiotów prywatnych. Pogląd, że nie wchodzi ona w zakres przedmiotowy jej prac wyraził nasz Trybunał Konstytucyjny, stwierdzając: "poza zakresem działania komisji śledczej pozostaje [...] działalność podmiotów prywatnych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta