Strach nad Francją
W swojej najnowszej książce "Dziecięca pasja" André Glucksmann wspomina scenę, która wprawiła go w głęboką zadumę: natknął się w Paryżu na manifestację młodych ludzi, upominających się o gwarancje emerytalne. Dla siebie. Jakże to, w takim wieku wprost nie przystoi myśleć o bezpiecznej starości! A gdzie górna i chmurna młodość z jej ideałami i wolą zmieniania świata? Pogarda dla tego, co przyziemne, burżujskie, materialne?
FRANCUSKA KWADRATURA KOŁAFilozofowi robi się przykro. Trudno mu się dziwić: w maju 1968 r. stał na barykadzie, i raczej nie tak wyobrażał sobie dzisiejszą Francję. Jego pokolenie marzycieli, którzy "zabraniali zabraniać", wciągnęło zarękawki i zbudowało system nakazowy. W dodatku schizofreniczny. Z jednej strony nie wolno tknąć tzw. zdobyczy socjalnych, z drugiej - imperatyw ekonomiczny każe obsadzać własne dzieci w wyścigu szczurów. Nie gap się, synu, w gwiaździste niebo, bo przed tobą plecy konkurenta do posady, która ci się przecież należy. Strachu przed tą konkurencją, przed niepewnym jutrem - ale też postawy roszczeniowej - nauczyli francuskich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta