Sepsa - wielogłowy smok
Rocznie w Polsce zapada na tę chorobę 100 tys. osób, z czego 40 tys. umiera, na świecie co dzień powoduje ona zgon 1400 ludzi. Śmiertelność z powodu sepsy utrzymuje się na tym samym poziomie od 40 lat. Z jej powodu umiera więcej ludzi niż na udar mózgu, na raka piersi, płuc i jelita grubego razem wziętych.
400 lat p.n.e. Hipokrates opisywał "gorączkę wywołaną gnijącymi substancjami". Tradycyjna nazwa tej choroby to zapalenie krwi, posocznica. Dopiero niedawno rozpoznano mechanizm jej powstawania. Nie jest ona związana z zacofaniem i brakiem higieny.
NiebezpieczeństwoJest to nadmierna zapalna reakcja organizmu wywołana przez różnego rodzaju infekcje - bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze, grzybicze. Są one często wynikiem zabiegów chirurgicznych, a nawet błahych urazów, ale także raka czy zapalenia płuc. Do sepsy dochodzi wówczas, gdy siły obronne organizmu - w odpowiedzi na te czynniki - zostają zmobilizowane w zbyt dużym stopniu. W rezultacie, w bardzo krótkim czasie, nawet kilku dni, może dojść do niewydolności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta