Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas samozwańców

15 kwietnia 2006 | Polski oręż | TB
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Czas samozwańców Po śmierci Iwana Groźnego na tronie moskiewskim zasiadł jego syn Fiodor. Jego panowanie nie przeszłoby do historii, gdyby nie osobliwe wydarzenie, które wywarło przemożny wpływ na dalsze dzieje państwa moskiewskiego. Dymitr Samozwaniec i jego żona Maryna Mniszchówna ok. 1605 rok Plan Moskwy, tzw. zygmuntowski, z 1610 roku Moskwa składała się z czterech dzielnic, które były odgrodzone pasami fortyfikacji. Centralną dzielnicą był Kreml. Od wschodu sąsiadowała z nim dzielnica targowa - Kitajgorod. Przylegały one do Biełgorodu. Całość obiegała jeszcze jedna dzielnica - Skorodom lub Ziemljannyj gorod. Było to zbiorowisko podmiejskich osad. Podówczas Moskwa liczyła ok. 80 tys. mieszkańców.

Oto pewnego majowego dnia w 1591 roku tragicznie zginął w Ugliczu jego małoletni brat Dymitr. W orzeczenie nadzwyczajnej komisji śledczej powołanej przez Dumę Bojarską, że śmierć carewicza była nieszczęśliwym wypadkiem (podczas zabawy chłopiec śmiertelnie zranił się nożem), mało kto uwierzył. Część bojarów uważała, że Dymitr padł ofiarą morderczego spisku, za którym stał koniuszy Borys Godunow, najbardziej wpływowy dostojnik w otoczeniu cara, faktyczny rządca państwa. Jednak prosty lud, od dziesięcioleci poniewierany i gnębiony, wyczekiwał cara wybawiciela. Dlatego zaczęły krążyć pogłoski, że w Ugliczu zginął nie carewicz, tylko podstawiony chłopiec, a "cudowna ręka"...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3816

Spis treści
Zamów abonament