Świat różnych prędkości
O gospodarce światowej codziennie wiele słyszymy i wiele możemy przeczytać. Wiadomości na ten temat są przy tym często prezentowane jako zaskakujące newsy, z nutą zdziwienia, a nawet dozą niewiary. Gdy jednak uda nam się przeanalizować sytuację, okazuje się, że wiele zjawisk występuje nie od dzisiaj. Warto więc przyjrzeć się głównym tendencjom obecnym w gospodarce światowej od kilku dziesięcioleci.
Za punkt wyjścia można przyjąć jej stan w 1950 roku. Właściwie dobiegł już końca okres odbudowy po drugiej wojnie światowej. Jednocześnie z coraz większą siłą ujawniały się skłonności wielu krajów do przechodzenia od dominującej cywilizacji rolniczej do rozwoju przemysłowego. Rozpoczął się też proces dekolonizacji, który wielu krajom stwarzał szanse kształtowania wzrostu gospodarczego za pomocą ich własnej polityki ekonomicznej. Warto jednak pamiętać, że w opozycji do kapitalizmu funkcjonował wtedy system komunistyczny, trwała zimna wojna, której temperaturę podnosiły konflikty międzynarodowe, a oprócz konsumpcji, inwestycji i eksportu ważne były też zbrojenia i rosnąca wiara w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta