Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Arsenał minionych wieków

15 kwietnia 2006 | Polski oręż | MM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Arsenał minionych wieków Sukcesy husarii nierzadko nie byłyby możliwe bez współdziałania z kozakami - rodzajem średniozbrojnej konnicy, która pojawiła się pod koniec XVI wieku i za czasów Batorego stanowiła dziesiątą część polskiej kawalerii. Czekan husarski (c) MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO Kolczuga towarzysza pancernego z XVII w. (c) MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

Na wojnę z Moskwą w 1609 roku zaciągnięto około 1000 kozaków (na ok. 5000 husarzy), nie zabrakło ich też oczywiście pod Kłuszynem.

Kozacy (niemający nic wspólnego z kozactwem), zwani od 1676 roku pancernymi, stanowili bezpośrednie wsparcie dla szarżującej husarii, atakując w drugiej linii. Dokonywali także oskrzydleń i zmiękczali szyki przeciwnika ogniem broni palnej, podobnie jak zachodnioeuropejscy rajtarzy, bądź strzałami z łuków. Wyposażenie jazdy kozackiej składało się z uzbrojenia ochronnego i zaczepnego.

KOLCZUGA, MISIURKA I KARWASZE

Kolczuga używana przez pancernych zbudowana była z nitowanych i lutowanych metalowych kółek, łączonych na przemian. Sięgała do kolan, miała rękawy do łokcia oraz liczne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3816

Spis treści
Zamów abonament