Niszczenie legendy
"Chcę ostatecznie wypluć z siebie tę psychiczną flegmę, jaka nazbierała się we mnie przez tyle lat śledztwa, tak krzywdzącego mnie. Będę się starał więcej nie pisać o omawianych sprawach, nie myśleć i nie mówić o tym z nikim" - pisał w lutym 1955 roku Kazimierz Moczarski w liście do adwokata Władysława Winawera. Opisał w nim 49 rodzajów tortur, jakim go poddawano w osławionym X pawilonie więzienia na Rakowieckiej. Opuścił więzienie ponad rok później. Spędził w nim niemal jedenaście lat.
W celi ze StroopemMoczarski związał się z konspiracją na początku 1940 roku. Pracował w słynnym BIP, czyli Biurze Informacji i Propagandy KG AK, a od 1943 roku w Kierownictwie Walki Podziemnej m.st. Warszawy prowadził także dochodzenia przeciwko kolaborantom i szmalcownikom, które stały się podstawą wyroków podziemnych sądów. W powstaniu warszawskim tworzy system łączności za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta