Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Producenci tracą, konsumenci zyskują

15 kwietnia 2006 | Ekonomia | SG BD JC AS
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

EKSPORT DO ROSJI Nasze firmy boleśnie odczuwają embargo na polskie produkty Producenci tracą, konsumenci zyskują 300 mln dolarów utraciły nasze firmy, które od pięciu miesięcy nie mogą eksportować do Rosji - wynika z wyliczeń "Rzeczpospolitej". Jednak dzięki zamkniętej granicy inflacja w Polsce jest rekordowo niska

W marcu ceny towarów i usług zmalały o 0,1 proc., a wskaźnik inflacji obniżył się do bardzo niskiego poziomu - 0,4 proc. To w dużej mierze skutek marcowej obniżki cen żywności. Średnio potaniała ona o 0,3 proc., ale ceny drobiu w tym miesiącu spadły o 6,7 proc., a wieprzowiny - o 1,7 proc.

Prezes NBP Leszek Balcerowicz powiedział "Rz", że jedną z przyczyn niskiej inflacji jest blokada eksportu części polskiej żywności do Rosji. Rosjanie zamknęli swoje granice przed naszym mięsem i produktami roślinnymi w połowie listopada 2005 roku. Powodem wprowadzenia zakazu było wykrycie sfałszowanych świadectw weterynaryjnych i fitosanitarnych. Do tej pory polskim urzędnikom nie udało się przekonać służb rosyjskich do wznowienia importu naszych produktów. Kolejne rozmowy mają się odbyć w Moskwie po 20 kwietnia.

Magazyny pełne mięsa

Na embargu zyskują konsumenci, bo za żywność płacą mniej. Tracą jednak eksporterzy, najbardziej z branży mięsnej. Uprawnienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3816

Spis treści
Zamów abonament