Od czasów kolonialnych do dzisiaj
Sięgają one korzeniami jeszcze czasów kolonialnych, gdy obecne terytorium Stanów Zjednoczonych znajdowało się pod bezpośrednim wpływem jurysprudencji angielskiej. Sędziami pokoju (dalej: sędziami) zostawali obywatele, którzy cieszyli się uznaniem i szacunkiem lokalnej społeczności, w większości bez wykształcenia prawniczego. Sędziowie byli wybierani, a czasem nominowani przez władze lokalne. Powszechne było łączenie funkcji sądowych z administracyjnymi. Orzekali w sprawach cywilnych i karnych. Schwytany sprawca przestępstwa trafiał do aresztu lub stawał przed obliczem sędziego. Ten zaś wydawał wyrok na podstawie zebranych informacji lub przyznania się samego sprawcy, co było najczęstsze. Orzekane kary pieniężne zamieniano na areszt w razie niemożności ich zapłaty. Cięższe przewinienia karano więzieniem, a nawet śmiercią.
Czasami z ojca na synaRozdział sądownictwa od administracji nastąpił po uzyskaniu niepodległości i przyjęciu w konstytucji zasady trójpodziału władzy.
Obecnie sędziowie są wybierani na 2- lub 4-letnie, odnawialne kadencje. W niektórych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta