Strażnik świata szwoleżerów
Cezary Harasimowicz: Że mieszkała na Nowogródczyźnie i wywodzi się od Tatarów. Dokument składa się z kilku fragmentów, najstarszy, oryginalny, ma około czterystu lat. Pierwsza data wskazuje na początek XVII wieku. Prócz tego drzewa, mam też wiele innych świadectw rodzinnej przeszłości: podpisywane drżącą ręką na łożu śmierci testamenty, listy proszalne, paszporty. Najstarszy testament pochodzi z 1701 roku; Franciszka z Harasimowiczów Milewska, "zbliżając się do zakończenia tego doczesnego życia", w spadku pozostawia krowy, cielaki i prosi o podzwonne.
Mam też ostatnią wolę Antoniny Harasimowiczowej z 1791 roku oraz rzecz wyjątkową, pochodzącą z pamiętnego dla historii Polski roku 1772, kiedy to dokonano pierwszego rozbioru. To list księcia Masalskiego do mojego przodka, Waćpana Antoniego Harasimowicza, rotmistrza, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta